Marathon w Londynie: Tsegai Tewelde i Callum Hawkins tworzą brytyjski zespół olimpijski

Tsegai Tewelde nosi blizny na czole przed ministrem, który wybuchł obok niego, gdy miał osiem lat, zabijając swojego przyjaciela i raniąc go w pięciu miejscach. Urodzony w Erytrei sportowiec rzadko przestał biegać od tego czasu. W 2008 r. W Szkocji ubiegał się o azyl, gdy władze orzekły, że prawdopodobnie będzie musiał stawić czoła prześladowaniom w domu. W swoim pierwszym maratonie zwołał spektakl ogromnej siły woli, aby uruchomić 2: 12:23 – czas wystarczający, aby kwalifikować się do brytyjskiego zespołu olimpijskiego latem tego roku.

Kiedy zapytano, co oznacza reprezentowanie Jego nowy kraj, 25-latek zaczął delikatnie szlochać. – Miałem wypadek z bomby, kiedy miałem osiem lat – powiedział. „Miałem ciężką krzywdę, pięć miejsc na moim ciele, bliznę na mojej głowie. Czuję się bardzo, bardzo zmęczony po wyścigu, ale przechodzę przez to.Postaram się jak najlepiej o Rio „. Tewelde i jego grupa pięciu innych Erytrejczyków, którzy ubiegali się o azyl po konkurowaniu na mistrzowskich mistrzostwach świata, ponieważ musieli stawić się w areszcie I pobity, widać biegnąc wzdłuż Clyde w Glasgow napędzany dietą makaronu, mięsa, owoców i czarnej herbaty z sześcioma łyżkami cukru.Ale nie był na antenie brytyjskiego lekkoatletyki, dopóki nie zmieni się w życie w niedzielę.

Tewelde będzie dołączył do Rio przez ekscytującego młodego Scot Callum Hawkins, który nakreślił swój ogromny talent, jako pierwszy brytyjski sportowiec w domu 2: 10.52, czas wystarczająco dobry na ósme miejsce. 23-latek, który prowadził tylko swój drugi maraton, był nawet wystarczająco dobry, aby pokonać światowego rekordu Dennis Kimetto w pobliżu mety, Wiele do jego rozkoszy. „Widziałem jego kamizelkę i rozpoznałem jego kolory i pomyślałem:” na pewno nie „- powiedział z uśmiechem. „Potem go minęłam, a on próbował trochę poczekać. Wiedziałem, że to dlatego, że walczy, ale to wciąż niesamowite, że dostaję tę skórę.Jest jedynym najlepszym brytyjskim mężczyzną i kobietą w Londynie, ale Hawkins ma nadzieję, że jego starszy brat Derek, który był trzecim najlepszym mężczyzną w 2:12: 57, otrzyma również nakłonienie. „Niewiarygodne byłoby, gdyby mój brat i partner szkoleniowy znajdowali się obok mnie”, powiedział.

Starszy Hawkins zamierza zrobić wszystko, aby przekonać selektorów do włączenia go, gdy ogłosi we wtorek zespół. „Jestem na szczycie w rankingach w rankingu, ale będę lobbować, dopóki nie będę na twarzy” – powiedział. „Udało mi się pokonać Scotta Overalla i Chrisa Thompson, którzy przejechali 2: 10, 2: 11, a ja byłem w brytyjskim standardzie kwalifikacyjnym w tym dniu. Byłem w sześciu minutach w standardzie IAAF.Byłem pierwszym Brytyjczykiem na Commonwealth Games, więc mam nadzieję, że pokazuje, że mam dotychczasową historię występów „. Londyn Marathon 2016: Eliud Kipchoge i Jemima Sumgong wygrają Czytaj więcej

W wyścigu kobiet Ally Dixonand Sonia Samuels potwierdzili swoje miejsca w Rio jako pierwszy brytyjski dom kobiet. Dixon, który skończył w 2:31:53, tuż przed Samuels, powiedział: „To jest jak sen. To nie zatapiało się. To coś, o czym marzyłem od 20 lat. W 24 milach moje nogi zaczęły skurcze i myślałem: „Proszę, Boże, nie.” Ale znalazłem coś na końcu, aby przejść. „